Home / Bilim / Nesneleri Isikla Olusturan Star Trek ‘Kopyalayicisi’ Yapildi

Nesneleri Isikla Olusturan Star Trek ‘Kopyalayicisi’ Yapildi

3B yazicilar, nesneleri katmanlar halinde yazarak çalisiyor ve bunu yapmak da zahmetli oluyor. Daha büyük nesnelerde ise bu süreç saatler, hatta günler sürebiliyor.

Fakat Berkeley California Üniversitesi’nde çalisan bilim insanlari, bu isin kisa yolunu bulmus: Isik kullanarak, nesneleri bir seferde üretebilen bir yazici yapmislar. Bu cihaz, hizli üretim teknolojisinde devrim yaratabilir.

Cumartesi günü Science bülteninde yayinlanan arastirmada, arastirmacilarin “kopyalayici” seklinde adlandirip Star Trek‘e selam gönderdigi bir yazici tarif ediliyor.

Cihaz geleneksel 3B yazicidan çok, bir bilgisayarli tomografi (CT) taramasi gibi çalisiyor.

Bir nesneyi birden çok açidan tarayarak, 3 boyutlu bir görüntü olusturuyor ve daha sonra bunu; çesitli yogunluklarda isiga maruz kaldigi zaman katilasan, yapay bir reçine borusuna yansitiyor.

Örnek vermek gerekirse; arastirma takimi, 2 dakika içinde Auguste Rodin’in meshur “Düsünen Insan” heykelinin küçük bir örnegini üretmeyi basarmis.

Kopyalayicinin çigir açan sonuçlari olabilir; fakat cihaz, bazi dogal sinirlara da sahip: Ürettigi nesneler küçük boyutlu ve bu nesneleri üretmek için özel, yapay bir reçine gerekiyor.

Fakat bu yeni teknoloji heyecan verici. Ayrica, Star Trek gibi bir gelecege de yol açabilir.

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir